Archiwum z: Luty, 2008

Antykoncepcja

Antykoncepcja, to mówiąc w skrócie szereg metod (naturalnch i sztucznych) mających na celu uniknięcie niechcianej ciąży. Ale nie tylko, dzięki antykoncepcji pary mogą świadomie regulować ilość oraz czas przyjścia na świat pociech. Metody zabezpieczania się gwarantują również pewnego rodzaju komfort psychiczny podczas stosunku (nie musimy się bowiem zamartwiać czy oby nie odojdzie do zapłodnienia). W moich kolejnych postach będę po krótce opisywała każdą z metod, aby czytelnicy mogli dowiedzieć się więcej o antykoncepcji oraz o zagrożeniach i korzyściach z nią związanych.(Brak Komentarzy)

Pewne objawy ciąży

Warto napisać o pewnych objawach ciąży, które rozjaśnią sytuację i wykluczą lub potwierdzą domysły o poczęciu. Sposobem ?domowym? jest wykonanie testu ciążowego, którego skuteczność szacuje się na około 99%. Trzeba pamiętać aby stosować się do instrukcji (test wykonujemy 2 tygodnie po przypuszczalnym zapłodnieniu, najlepiej nad ranem).
Najpewniejszym źródłem informacji jest jednak lekarz ginekolog i ten sposób polecam najbardziej. Lekarz wykona specjalne badanie krwi na obecność hormonów oraz zbada narządy rodne kobiety i w ten sposób potwierdzi lub wykluczy ciążę. W późniejszym okresie, czyli po około 5 tygodniach od zapłodnienia można wykonać USG.


(Brak Komentarzy)

Prawdopodobne objawy ciąży

Objawy ciąży, o których pisałam wcześniej są objawami bardzo subiektywnymi i najczęściej ich występowanie nie wróży od razu ciąży. Teraz chciałam napisać trochę o objawach tzw. pewnych. Takimi oznakami jest niewątpliwie utrzymująca się przez około 3 tygodnie po owulacji podwyższona temperatura ciała. Jeśli tak jest, to spowodowane jest to podwyższeniem się poziomu hormonu odpowiedzialnego za rozwój zarodka, utrzymanie go oraz rozwój łożyska w ciele matki (chodzi tu o progesteron. ). Kolejnym objawem prawdopodobnym jest powstawanie na ciele rozstępów skórnych, w szczególności na udach, pośladkach oraz na brzuchu. Typowym objawem potwierdzającym ciążę jest znaczne powiększenie się piersi. Związane to jest z rozpoczęciem pracy przez gruczoły. Piersi są obrzmiałe, pojawiają się na nich przebarwienia i poszerzenia naczyń krwionośnych.
Jak widać prawdopodobne objawy ciąży wiążą się ściśle z oznakami fizycznymi, zmianami w ciele matki, zaś subiektywne z odczuciami, samopoczuciem. Są jeszcze objawy pewne, o których napisze w swoim kolejnym poście.


(Brak Komentarzy)

Objawy ciąży podczas pierwszych tygodni

Do częstych dolegliwości sygnalizujących możliwą ciążę należy również nadmierny apetyt lub jego brak. Jest to spowodowane zmianami w przemianie materii w pierwszych tygodniach ciąży. Innymi z objawów ciąży są częste omdlenia, częste zmiany samopoczucia (od euforii do ogólnego stanu przygnębienia i zniechęcenia). W czasie pierwszych tygodni ciąży kobiety odczuwają ogromną potrzebę snu (potrafią one spać nawet po 16 godzin dziennie). Kolejnym symptomem jest niechęć do papierosów u kobiet palących


(Komentarzy: 1)