Archiwum z: Wrzesień, 2008

Przesądy na temat ciąży – część ostatnia

p>Przesąd 7 : Jeśli kobieta w ciąży martwi się, to dziecko będzie leworęczne. Lęki i zmartwienia mogą powodować niestrawność, bóle głowy, problemy ze snem, ale napewno nie są powodem leworęczności pociechy. Wprawdzie jej przyczyny nie są znane, ale matczyne zmartwienia nie pojawiają się w żadnej teorii formułowanej przez naukę. Preferencje co do tego, którą ręką będzie posługiwało się dziecko pojawiają się już w 10 tygodniu życia płodu.
Przesąd 8 : Przyszła matka nie powinna się z nikim dzielić jedzieniem, bo w przeciwnym wypadku nie będzie miała pokarmu. Jeśli kobieta jest optymistycznie nastawiona do karmienia piersią – będzie karmiła dosłownie na żądanie. Ponadto dobre podejście do tej sprawy wyczuwa dziecko co powoduje u niego prawidłowe ssanie.
Przesąd 9 : Zanim dziecko się urodzi nie wolno kupować mu żadnych ubranek, zabawek czy mebli bo to przyniesie nieszczęście. Kobiety dawniej bały się o dziecko, bo nie wiedziały nic o stanie jego zdrowia. Chuchały więc na zimne, aby nie kusić losu. Dzisiejsze mamy potrafią nie tylko racjonalnie myśleć, ale też mają lekarzy i badanie USG. Nie dajcie więc sobie odbierać przyjemności kupowania ubranek a wszelkie ewentualne komplikacje nie są napewno winą przedwczesnych zakupów!!!

zp8497586rq
zp8497586rq


Możliwość komentowania Przesądy na temat ciąży – część ostatnia została wyłączona Możliwość komentowania Przesądy na temat ciąży – część ostatnia została wyłączona

Wkładka wewnątrzmaciczna

div>how to get your ex girlfriend back

p>Wkładka wewnątrzmaciczna wykonana jest z plastiku. Zakłada się ją w jamie macicy, aby zapobiec niepożądanej ciąży. Jej działanie jako środka antykoncepcyjnego określana jest na 5-7 lat (okres ten jest różny w zależności od producenta wkładek, ale zawsze podawany jest na ulotce). Obecnie produkuje się wiele rodzajów wkładek antykoncepcyjnych. W przeważającej mierze głównym materiałem „budulcowym” są nie wpływające w żadnym wypadku na organizm ludzki tworzywa szcztuczne (polichlorek winylu). Tworzywa te odznaczają się wysoką elastycznością a jednocześnie wytrzymałościa. Aby zwiększyć skuteczność w zapobieganiu ciąży, wkładkę taką dodatkowo „wyposaża” się w jony metali szlachetnych.
Działanie : Wkładka wewnątrz maciczna stwarza wiele przeszkód uniemożliwiających dojście do zapłodnienia  oraz w transporcie i zagnieżdżeniu się zarodka w ściance macicy. Dodatkowo powoduje podniesienie gęstości śluzu szyjkowego (poprzez drażniące działanie samej wkładki, jonów miedzi i hormonów). Ponadto w reakcji na ciało obce jakim jest wkładka organizm zwiększa wydzielanie leukocytów, które mają za zadanie niszczenie bakterii i wirusów, a w tym przypadku plemników. Dodatkowo miedź upośledza ruchliwość plemników, zaś ramiona wkładki są mechaniczną marierą w dojściu ejakujatu to jajowodów.
Antykoncepcję za pomocą wkładki wewnątrzmacicznej nie mogą stosować wszystkie kobiety. Jest to najlepsze rozwiązanie dla pań, które skończyły 30 lat, rodziły już, nie skarżą się na zaburzenia miesiączkowania i są w stałym związku.
Zalety : wysoka skuteczność, zmniejszenie ilości bolesnych miesiączek
Wady : brak miesiączki u około 10-15% kobiet, wchłanianie się do krwiobiegu części hormonu, co może powodować wystąpienie trądziku i nadmiernego owłosienia

zp8497586rq
zp8497586rq

Możliwość komentowania Wkładka wewnątrzmaciczna została wyłączona Możliwość komentowania Wkładka wewnątrzmaciczna została wyłączona

Globulki dopochwowe

Śmiało może sięgać po nie każda z kobiet wtedy, gdy nie chcą lub nie mogą zastosować innej metody antykoncepcyjnej, współżyją tylko od czasu do czasu czy też znalazła się w sytuacji tzw.awaryjnej. Globulki dopochwowe jako środek antykoncepcyjny, w swoim składzie zawierają substancje plemnikobójcze, dzięki którym blokowane jest przenikanie plemników do komórki jajowej, a co za tym idzie uniemożliwione jest zapłodnienie.
Stosowanie : Globulkę należy włożyć głęboko do pochwy na około 10 minut przed planowanym stosunkeim płciowym. Jeśli w czasie godziny od przyjęcia pierwszej globulki nie dojdzie do wytrysku, wtedy należy włożyć kolejną dawkę. Czynność trzeba powtarzać zawsze przed każdym stosunkiem.
Jest to w sumie dosyć rzadko stosowana metoda antykoncepcyjna. Większość par preferuje używanie prezerwatyw, spiralek antykoncepcyjnych czy też pigułek antykoncepcyjnych. Przyjmowanie takich globulek ma wiele zalet (są dostępne bez recepty, zapewnione są doznania seksualne podczas stosunku…) ale posiada również szereg wad (mogą one wywołac objawy stanu zapalnego, mogą się pienić i wypływać z pochwy). Skuteczność środków plemnikobójczych według indeksu Pearla wynosi 21, przy dokładnym stosowaniu – 6.

zp8497586rq

Możliwość komentowania Globulki dopochwowe została wyłączona Możliwość komentowania Globulki dopochwowe została wyłączona

Jeszcze raz o ćwiczeniach oddechu

p>W relaksacji i pracy nad stresem bardzo ważne jest posiadanie umiejętności oddychania brzusznego, czyli przeponą. Oddech brzuszny dostarcza komórkom mózgowym 10 razy więcej tlenu niż oddech piersiowy, co sprawia, że serce pracuje bardziej wydajnie, a poziom energii w organizmie podnosi się stopniowo i stopniowo jest później uwalniany. Już nawet kilka głębokich oddechów znacznie zmniejsza ilość stresogennych hormonów we krwi. Gdy oddychamy szczytami płuc jesteśmy bardziej niedotlenione i takie bez życia. Ćwiczenie oddechu brzusznego dobrze jest rozpocząć na leżąco. Na początku należy ułożyć się wygodnie i położyć dłonie na brzuchu. Teraz wraz z wdechem musimy napełniać powietrzem dolną część płuc, co powoduje że brzuch napełnia się jak balon, a wraz z póżniej następującym wydechem znacznie zmniejsza objętość. Na samym początku może być trudno zsynchronizować ruch brzucha z odpowiednią fazą oddechu, ale czas i praktyka robią swoje. Przy codziennym poświęcaniu na takie ćwiczenia głębokiego oddechu przynjmniej 2 minut stanie się to dziecinnie proste. Szczególnie w chwilach stresu, braku energii i ogólnego przemęczenia oddychajmy głęboko.

zp8497586rq
zp8497586rq

Możliwość komentowania Jeszcze raz o ćwiczeniach oddechu została wyłączona Możliwość komentowania Jeszcze raz o ćwiczeniach oddechu została wyłączona

Ćwiczenia oddechu

p>Każdego dnia wdychamy około 15 metrów sześciennych powietrza. Choć nieświadomie oddychamy wszyscy, to najważniejsze jest jak to robimy, Nasze komórki potrzebują krwi nasyconej tlenem. Jeśli oddychasz płytko, nie dostarczasz im niezbędnej do życia ilości tlenu, a więc i energia i witalność organizmu spadają. Szczególnie ważną sprawą jest sztuka oddychania w czasie ciąży. W czasie tych 9 miesięcy nie oddychamy tylko dla siebie, ale również dla dziecka. Skupienie uwagi na sposobie oddychania uspokaja, zmniejsza napięcie i jest bardzo pomocne w trakcie porodu.
Oto kilka prostych rad jak nauczyć się w większym stopniu kontrolować swój oddech. Przede wszystkim należy usiąść wygodnie i wyprostować się. Następnie wdychając powietrze ściągnij łopatki do tyłu, przytrzymaj i powoli wydychaj powietrze. Później powinno się poruszać szyją – najpierw w lewo, później w prawo. W tym momencie powinno się zamknąć oczy i skupić całą swoją uwagę na oddechu, który wykonywany jest przez nos. Po kilku takich głębokich oddechach skoncentruj się na klatce piersiowej i przeponie. Jeśli czujesz jak powietrze wypełnia płuca, jaką drogę przemierza w ciele, czujesz ruch klatki pierwioej i brzucha ,to oznacza, że oddychasz głęboko. Takie obserwacje należy wykonywać przez kika następnych dni. Wtedy sprawdzamy czy oddech zmienia się razem z otoczeniem – jak oddychamy w domu a jak w pracy, kiedy oddychamy szybko a kiedy wolno. To wszystko pomoże nam w samodzielnej regulacji oddechu.

zp8497586rq

Możliwość komentowania Ćwiczenia oddechu została wyłączona Możliwość komentowania Ćwiczenia oddechu została wyłączona

Jesienny płaszczyk

p>

Nic nie sprawdzi się lepiej na chłodniejsze jesienne dni niż elegancki płaszczyk. Ten proponowany ciężarnym przez sklep Mamma Tinello z pewnością przypadnie do gustu nie jednej pani. Wykonany jest on z miękkiej tkaniny bawełnianej z dodatkiem nylonu, dzięki czemu ładnie się układa na sylwetce i łatwo prasuje. Dodatkowo uroku płaszczykowi ciążowemu nadają 2 rzędy guzików podkreślające brzuszek. Trencz posiada 2 uniwersalne kieszenie sprytnie ukryte. No i oczywiście kolor płaszcza – intensywnie malinowy, to dzięki niemu nie straszne Ci będą słoty i chłody. W takim kolorze na pewno poczujesz się weselej.
Dostępny również w kolorze ecru.

zp8497586rq

Możliwość komentowania Jesienny płaszczyk została wyłączona Możliwość komentowania Jesienny płaszczyk została wyłączona

Przesądy dotyczące ciąży ciąg dalszy

Przesąd 4 : Jedzenie truskawek powoduje powstanie u dziecka tzw. znamiom truskawkowych. Znamiona te oczywiście swoim wyglądem przypominają nico owoce truskawki – są czerwone, twarde i przypominają wystjące bąble, ale nie mają z truskawkami nic a nic wspólnego. Te wyrostki to naczyniaki, czyli powiększone naczynka krwionośne. Występują one u około 10% noworodków, lecz w miarę upływu czasu zanikają i po 4 – 5 miesiącach nie są w ogóle widoczne.
Przesąd 5 : Gdy ciężarna przestraszy się lub oparzy, to nie może dotykać dłonią swojego ciała, bo dziecko w tym miejscu będzie miało znamię. Bzdura!!! Znamiona na skórze są wynikiem nieregularnej pigmentacji lub też czynnikami genetycznymi i żadne pozamedyczne czynniki nie mają tu znaczenia.
Przesąd 6 : Płód owinie się pępowiną i udusi, jeśli matka nosi na szyi łańcuszek, korale lub też jeśli przeszła pod rozwieszonymi sznurami, kablami… Prawda, że czasem zdarza się podczas porodu, że pępowina owinie się wokół szyi dziecka, ale dla położnika nie stanowi to żadnego problemu, gdyż łatwo ją zdjąć. Przypadki zapętlenia i uduszenia się dziecka podczas porodu są bardzo żadkie i matka nie ma na nie żadnego wpływu.

zp8497586rq
zp8497586rq

Możliwość komentowania Przesądy dotyczące ciąży ciąg dalszy została wyłączona Możliwość komentowania Przesądy dotyczące ciąży ciąg dalszy została wyłączona

Przesądy na temat ciąży

Różnych przesądów dotyczących ciąży jest multum. Warto jednak pamiętać, że w większości są one wynikiem niewiedzy i braku opieki medycznej z jakim mieliśmy do czynienia jakieś 30 lat temu. Skoro zatem ciężarne nie dysponowały wiedzą, musiały przynajmniej wiedzieć, że jakimś cudem uratują swoje dziecko. Przesądy to był ich sposób samoobrony – one wierzyły, że stosując się  do rad babek i ciotek zapobiegną chorobie czy nawet śmieci płodu. Dziś jednak możemy owe porzekadła traktować z przymrużeniem oka. Wierzenie w te brednie (a to, że to brednie przekonacie się zaraz same) jest surowo zabronione.
Przesąd 1 : Jeśli kobieta w ciąży wygląda pięknie, to urodzi chłopca, a jak traci swoją urodę – to wtedy na świat przyjdzie córka. Twierdzono, iż córka „kradnie” mamie urodę. Dziś wiemy, że zmiany w wyglądzie ciężarnej są spowodowane hormonami (to przez nie u jednych kobiet pojawiają się problemy ze skórą a u innych nie). Płeć dziecka nie ma z tym nic wspólnego!
Przesąd 2 : Jeśli u ciężarnej pojawią się piegi  to urodzi ona dziwczynkę. Piegi są cechą dziedziczną – musiały one być juz wcześniej, a wzrost hormonów w czasie ciąży powoduje silniejszą pigmentację i piegi stają się bardziej widoczne. Podobnie jak wcześniej – nie ma to absolutnie żadnego związku z płcią dziecka.
Przesąd 3 : Jeśli brzuch jest okrągły zwiastuje to dziewczynkę, jak zaś jest spiczasty – chłopca. Płeć dziecka stwierdzić można jedynie za pomocą badania chromosomów płodu (za pomocą biopsji kosmków łożyska) lub oglądając narządy płodu w badaniu USG.

zp8497586rq

Możliwość komentowania Przesądy na temat ciąży została wyłączona Możliwość komentowania Przesądy na temat ciąży została wyłączona