Archiwum z: Kwiecień, 2009

Ciąża a praca

Pozytywną stroną pracy w ciąży jest to, że nie myślisz za wiele o oczekiwaniu będąc zajęta obowiązkami. Warto jednak rozważyć, czy Twoja praca nie będzie w żaden sposób niebezpieczna dla ciąży, zwłaszcza jeśli jest związana z dźwiganiem czy kontaktem z chemikaliami). Najlepiej uzgodnić to z lekarzem.
jeśli masz pracę stojącą, możesz rozejrzeć się w miejscu pracy za obowiązkami, które w czasie ciąży wykonywałabyś na siedząco. Zmęczenie, nudności i senność mogą spowodować, że trudno będzie się skoncentrować na obowiązkach.
Jeśli Twój lekarz zdecyduje, że nie powinnaś pracować, pamiętaj, że przysługuje Ci ochrona prawna (w przypadku jakichkolwiek problemów w pracodawcą)(Brak Komentarzy)

Tydzień 7

Główka dziecka zaczyna nabierać kształtów, zaczynają szybko rosnąć zaczątki kończyn. Rozwijają się oczy i uszy i pojawiają się otwory noska. Do końca tygodnia mózg oraz rdzeń kręgowy będą prawie kompletne. Serce ma wówczas 4 komory. Bije z wystarczającą siłą, aby komórki krwi krążyły przez całą sieć naczyń krwionośnych.


(Brak Komentarzy)

Tydzień 6

Możesz odczuwać, że Twoja macica się powiększyła. W tym okresie zaczyna występować wrażliwość piersi.
Dziecko nie ma jeszcze wyraźnej twarzy, ale ma już szyję i szczątkowy mózg. To co łączy płód z łożyskiem przekształca się w pępowinę, w której kształtują się naczynia krwionośne, wzmacniające połączenie matki z dzieckiem.  Pod koniec tygodnia dziecko ma już krwiobieg i krążenie. Mierzy około 6 mm.


(Brak Komentarzy)

Poranne mdłości

Poranne mdłości
Mdłości i wymioty dotyczą ponad połowy ciężarnych kobiet. Możesz je odczuwać o każdej porze, nie tylko rano. Ich przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w Twoim ciele. Powinny ustąpić do czternastego tygodnia ciąży.

Jak sobie z nimi radzić:
– przed wstaniem z łóżka zjedz np. ciastko,
– wstawaj powoli,
– jedz małe, lekkie posiłki w ciągu dnia,
– raczej nie popijaj posiłków, pij między posiłkami,
– nie noś ubrań uciskających brzuch,
– unikaj rzeczy, sytuacji, które powodują u Ciebie mdłości (np. perfumy)


(Brak Komentarzy)