Archiwum z: Lipiec, 2009

Tydzień 12

Mózg i mięśnie dziecka są skoordynowane na tyle, że zaczyna kopać, ruszać palcami u nóg, obracać stopy i nadgarstki, zaciskać piąstki, sciskać usta, a także marszczyć czoło. W 12 tygodniu kształtują się uszy oraz paznokcie.(Brak Komentarzy)

Tydzień 11

Do końca jedenastego tygodnia ukształtują się wszystkie wewnętrzne niezbędne organy dziecka i  większość z nich będzie już funkcjonować. Od tej pory będą po prostu rosnąć. Główka w dalszym ciągu jest dość duża. W tym czasie kształtują się kostki i nadgarstki, łokcie i kolana nabierają kształtów, a palce u rąk i nóg są wyraźnie od siebie oddzielone. Twarz robi się okrąglejsza. Serce dziecka pompuje krew do wszystkich części ciała.


(Brak Komentarzy)

Tydzień 10

Główka dziecka nadal jest nieproporcjonalnie duża do reszty ciała ze względu na bardzo szybki rozwój mózgu. Rozwinięte są już wewnętrzne części uszu, a zewnętrzne zaczynają rosnąć. W jamie klatki piersiowej rosną płuca, kształtują się jelita i żołądek, a nerki przesuwają się na swoje stałe miejsce.


(Brak Komentarzy)

Ćwiczenia w ciąży

Od dziewiątego tygodnia powinnaś zacząć ćwiczyć regularnie każdego dnia. Chodź na spacery lub pływaj. Nie zaleca się nurkowania w czasie ciąży.


(Komentarzy: 1)

Tydzień 9

Oczy dziecka są już całkowicie rozwinięte choć nadal są pokryte błoną. Pojawia się również nosek. Jama klatki piersiowej oddziela się od jamy brzusznej zapomocą mięśnia, który później stanie się przeponą. Kręgosłup zaczyna robić pierwsze drobne ruchy, a dziecko zaczynać kopać i ćwiczyć mięśnie (na razie nie będziesz tego odczuwała).


(Brak Komentarzy)