Archiwum z: Wrzesień, 2009

Ubiór ciążowy

Szczególnie w czasie ciąży ubrania do codziennego noszenia, bielizna nocna czy też stroje wieczorowe i galowe powinny być w miarę możliwości przewiewne i wykonane z naturalnych włókien. Najważniejsze jest aby kobieta w ciąży czuła się w tych strojach szczególnie wygodnie i swobodnie. Jeśli chodzi o bieliznę, to powinna ona być wykonana z bawełny, nie posiadać uwierających szwów i gumek. Bieliznę taką pierzemy w delikatnych, antyalergicznych środkach do prania, które nie uczulają i nie wywołują reakcji alergicznych. Jeśli chodzi o obuwie, to nie powinno się nosić butów na wysokich obcasach czy koturnach – najbardziej optymalne są buty na delikatnych obcasie (do 5cm). Zapobiegają one przeciążeniom kręgosłupa oraz zapewniają lepsze krążenie.
W miarę rozwoju i postępu ciąży, Twoje ubrania powinny być odpowiednio coraz większe. Na rynku odzieży ciążowej firmy dosłownie prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych wzorów i fasonów ubrań dla kobiet w ciąży. Porady i przykłady ubrań dla pań w ciąży znajdują się w dziale ODZIEŻ CIĄŻOWA.(Komentarzy: 1)

Kosmetyki i zabiegi kosmetyczne w czasie ciąży

Zabiegi związane z pielęgnacją urody i poprawą wyglądu są jak najbardziej potrzebne ciężarnym. Bardzo często takie drobne przyjemności są doskonałe dla poprawy nastroju. Kobiety spokojnie mogą korzystać z usług fryzjerskich, ważne jednak aby przed zabiegiem poinformować go o ciąży. Do pielęgnacji włosów powinno używać się wyłącznie łagodnych, sprawdzonych preparatów z atestem. W przypadku wizyt w salonach kosmetycznych, również należy informować kosmetyczkę o swoim odmiennym stanie. Zabronione jest zażywanie w tym czasie zabiegów z użyciem prądów galwanicznych oraz okładów o działaniu rozgrzewającym.
Przy wyborze dezodorantów do ciała, ważne jest by miały one łagodny, niedrażniący zapach, najlepiej gdy będą one w sztyfcie. Jeśli chodzisz w ciąży wiosną i latem i spędzasz sporo czasu na świeżym powietrzu należy chronić swoją skórę przed działaniem promieni słonecznych kremami i balsamami z filtrem słonecznym. Niewskazane jest korzystanie z solarium z czasie ciąży.
Dla dobrego samopoczucia ważna jest odpowiednia pielęgnacja stóp, które są szczególnie obolałe i narażone na obciążenia w czasie ciąży. Kojąco na ich stan wpływają wieczorne masaże oraz moczenie ich w wodzie z dodatkiem soli oraz specjalnych olejków. Dobre dla stóp są również codzienne ćwiczenia polegające na unoszeniu nóg i poruszaniu stopami w powietrzu (dzięki temu poprawie ulega krążenie i zmniejszają się obrzęki).


(Brak Komentarzy)

Tydzień 20

Dziecko szybko rośnie, mierzy około 25.5cm i waży około 340g. Brzuszek jest już dosyć widoczny. Mięśnie są coraz silniejsze, a ruchy coraz bardziej aktywne.


(Brak Komentarzy)

Tydzień 19

Każdego dnia twoje dziecko pije teraz pewną ilość płynu owodniowego. Jednocześnie jelito zaczyna wydzielać soki żołądkowe, które pomagają w przyswajaniu płynu. Po absorpcji płyn jest filtrowany przez nerki i wydalany z powrotem do worka owodniowego.


(Brak Komentarzy)

Tydzień 18

Dziecko zaczyna ćwiczyć swoje odruchy, kopie nogami i rękami i ssie kciuk. Mierzy około 20cm.


(Brak Komentarzy)

Tydzień 17

Dziecko słyszy już wszystkie dźwięki z zewnątrz. Kończyny, skóra i mięśnie są całkowicie rozwinięte. Mięśnie klatki piersiowej zaczynają wykonywać ruchy zbliżone do oddychania. Powinnaś czuć już ruchy dziecka.


(Brak Komentarzy)

Tydzień 16

Na ciele i twarzy dziecka pojawia się meszek, który ma za zadanie utrzymanie właściwej temperatury. Zniknie prawie całkowicie do dnia porodu. Skóra jest przezroczysta, z widocznymi naczyniami krwionośnymi.  Organy płciowe są już wykształcone i podczas badania można poznać płeć dziecka.


(Brak Komentarzy)

Dziewiąty miesiąc ciąży

DZIECKO
W tym miesiącu dokańcza się w pełni rozwój dziecka. Około 36 i 37 tygodnia ciąży całkowicie rozwijają się płuca. Pomimo niemal całkowitego wykształcenia wszystkich struktur organizmu dziecko nadal rośnie, zwiększa swoje wymiary i wagę. Obecny od siódmego miesiąca meszek na ciele dziecka znika teraz zupełnie. Na zgięciach kolan oraz łokci, pod pachami i w pachwinach, czyli w zagłębieniach ciała dziecka zbiera jeszcze się maź płodowa, natomiast w jelitach gromadzi się „smółka” ,która to będzie wydalona po porodzie jako pierwszy stolec. W terminie porodu dziecko waży około 3500g oraz ma długość około 55cm.

MATKA
W tym miesiącu ruchy dziecka są odczuwalne najbardziej, ponieważ dziecko ma bardzo mało miejsca w macicy matki. W dalszym ciągu kobiety ciężarne cierpią na obrzęki rąk i nóg, dokuczają również żylaki oraz świąd skóry na brzuchu. Plusem jest polepszenie się oddychania, ponieważ macica obniża się coraz niżej wraz z nadchodzeniem terminu porodu. Występują częstsze i coraz silniejsze skurcze macicy, natomiast szczególnie nad ranem dokuczać mogą skurcze mięśni nóg. W okresie przed samym przyjściem dziecka na świat występuje u ciężarnych (w zależności od charakteru) brak lub też nadmiar energii przejawiający się odpowiednio apatią, bądź też nieodpartą chęcią porządkowania mieszkania i przygotowywania go do przyjścia na świat dziecka (tzw. „instynkt gniazda”).


(Brak Komentarzy)