Archiwum z: Luty, 2010

Jeśli musisz leżeć w czasie ciąży: jak przetrwać długie tygodnie

1.    Postaw blisko siebie małą lodówkę z napojami i przekąskami (np. wcześniej przygotowanymi sałatkami lub kanapkami). Dzięki temu nie będziesz musiała za każdym razem kręcić się po domu.
2.    Zaopatrz się w laptopa. Będziesz mogła zarówno kontaktować się z rodziną i przyjaciółmi, jak i załatwiać drobne sprawunki domowe takie jak płacenie rachunków czy zakupy. Dzięki Internetowi możesz również czytać artykuły z poradami dla ciężarnych
3.    Możesz zrobić porządek w zdjęciach i albumach
4.    Zawsze brakowało Ci czasu na czytanie ukochanych książek? Sporządź listę książek, które zawsze chciałaś przeczytać i do dzieła.
5.    Postaraj się zachować porządek dnia i tygodnia. Ułóż swój własny plan tygodnia dzięki czemu nie będziesz się czuła nieużyteczna a czas będzie zorganizowany
6.    Nie zaniedbuj życia towarzyskiego: zapraszaj znajomych do siebie na film czy zwyczajnie na ploteczki
7.    Jeśli jesteś osoba niezależną i lubisz samodzielność, pogódź się z myślą, że teraz dla dobra dziecka musisz polegać na innych w takich sprawach jak zakupy czy porządki domowe.(Brak Komentarzy)

Zdrowie przyszłego ojca

Ojcowie również mogą przygotować swój organizm na poczęcie dziecka. Przy planowaniu ciąży warto zrobić kilka małych kroków:

1.    Wyeliminuj przyjmowane leki na tyle ile jest to możliwe. Zapytaj swojego lekarza o ich wpływ na płodność
2.    Zwróć uwagę na swoje środowisko pracy. Kontakt z pewnymi substancjami takimi jak pestycydy, nawozy sztuczne, ołów, rtęć czy nikiel może obniżać jakość i ilość spermy
3.    Wzbogać swoją dietę o pełnoziarniste płatki, owoce morza i jajka. Sen jest dobry na wszelkie dolegliwości, również te związane z niską jakością spermy
4.    Rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu
5.    Plemniki najbardziej lubią temperaturę do 35 stopni. Ogranicz wizyty na saunie, długie gorące kąpiele a także nie noś zbyt obcisłej bielizny i spodni.


(Brak Komentarzy)

Jak przygotować się do ciąży?

Podjęliście decyzję o dziecku. Gratulacje!!! Oboje macie teraz czas, aby dobrze przygotować się do tego pięknego, ale z pewnością też i trudnego okresu.

1.    Skontaktuj się ze swoim lekarzem, powiedz, że chcesz zajść w ciążę. Z pewnością doradzi odpowiednie badania, a jeśli przyjmujesz stale jakieś leki, być może będzie potrzeba ich odstawienia lub zamiany.
2.    Zmień dietę. Powinnaś ograniczyć słodycze, tłuszcze zwierzęce oraz fast foody. Twoja dieta powinna być bogata w produkty pełnoziarniste oraz warzywa i owoce. Odstaw kawę i mocną herbatę. Pij więcej wody. Przed ciążą warto również pomyśleć o zadbaniu o prawidłową wagę. Zarówno nadwaga jak i niedowaga może być niekorzystna.
3.    Rzuć palenie i nie pij alkoholu.
4.    Na 3 miesiące przed planowaną ciążą zażywaj kwas foliowy w tabletkach. Zmniejszy ryzyko wad układu nerwowego
5.    Pamiętaj o tym, że stres nie jest sprzymierzeńcem ciąży. Pomyśl o zmniejszeniu obowiązków oraz o technikach relaksacji.
6.    Upewnij się, że twój organizm jest uodporniony na różyczkę
7.    Udaj się do dentysty, aby wyleczyć wszystkie ubytki i usunąć kamień
8.    Zadbaj o dobrą kondycję fizyczną, spaceruj i gimnastykuj się, pamiętając szczególnie o mięśniach grzbietu i brzucha.


(Brak Komentarzy)