Przesąd 4 : Jedzenie truskawek powoduje powstanie u dziecka tzw. znamiom truskawkowych. Znamiona te oczywiście swoim wyglądem przypominają nico owoce truskawki – są czerwone, twarde i przypominają wystjące bąble, ale nie mają z truskawkami nic a nic wspólnego. Te wyrostki to naczyniaki, czyli powiększone naczynka krwionośne. Występują one u około 10% noworodków, lecz w miarę upływu czasu zanikają i po 4 – 5 miesiącach nie są w ogóle widoczne.
Przesąd 5 : Gdy ciężarna przestraszy się lub oparzy, to nie może dotykać dłonią swojego ciała, bo dziecko w tym miejscu będzie miało znamię. Bzdura!!! Znamiona na skórze są wynikiem nieregularnej pigmentacji lub też czynnikami genetycznymi i żadne pozamedyczne czynniki nie mają tu znaczenia.
Przesąd 6 : Płód owinie się pępowiną i udusi, jeśli matka nosi na szyi łańcuszek, korale lub też jeśli przeszła pod rozwieszonymi sznurami, kablami… Prawda, że czasem zdarza się podczas porodu, że pępowina owinie się wokół szyi dziecka, ale dla położnika nie stanowi to żadnego problemu, gdyż łatwo ją zdjąć. Przypadki zapętlenia i uduszenia się dziecka podczas porodu są bardzo żadkie i matka nie ma na nie żadnego wpływu.

zp8497586rq
zp8497586rq